zamek

Zamek Potockich w Zatorze

Pierwotny zamek książęcy zbudowano tutaj po 1455 r. Obecny wygląd zamku to efekt prac przeprowadzonych w pierwszej połowie XIX wieku na zlecenie Anny z Tyszkiewiczów Potockiej-Wąsowiczowej. Zamek stał się romantyczną rezydencją o cechach neogotyku angielskiego. Zdewastowany w czasie II wojny światowej, później odrestaurowany, był m.in. siedzibą Rybackiego Zakładu Doświadczalnego.

W 2015 roku zamek w Zatorze wrócił do spadkobierców Adama Potockiego, ostatniego przedwojennego właściciela majątku. Zbudowany na wysokim brzegu Skawy zamek otoczony jest ogrodem krajobrazowym. Obecny stan zamku i ogrodu wymaga daleko idącej renowacji. Zamek nie jest udostępniony do publicznego zwiedzania. Zwiedzenie zamku było możliwe przez dwa dni w ramach XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Muzyka: You Tube Audio Library (Audionautix, Chopin, Wahneta Meixsell, Kevin MacLeod).

Źródło: www.youtube.com

Zdjęcie fot. Jerzy Strzelecki Wikipedia

Zobacz więcej

Zamek Lipowiec – Zamek Tenczyn

Zamek Lipowiec i Skansen Wygiełzów – Zamek Tenczyn w Rudnie

Czarny szlak jest propozycją trasy, która łączy dwa zamczyska. Wyznakowano dwa warianty trasy, dzięki czemu można zaplanować część wycieczki w formie pętli. Droga jest urozmaicona, zarówno pod względem krajoznawczym jak i trudności.

Ruszamy z Wygiełzowa spod góry Lipowiec, na której znajduje się zachowany w postaci trwałej ruiny zamek.

Przez długi odcinek szlak prowadzi razem z zielonym szlakiem rowerowym. Początkowo jedziemy przez miejscowość na wschód (ulicą Parkową), aż do murowanego kościoła p.w. Wszystkich Świętych. […] Dalej trasa prowadzi nas na północ ulicą Stromą, która wkrótce się kończy, tak jak i zabudowania. Szlak wyjeżdża na ścieżkę gruntową, prowadzącą lasem w okolicy rezerwatu Lipowiec. Po 1,3 km, dojeżdżamy przez Czarny Las do ulicy Podlas. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku wschodnim w ulicę Kamionka Duża, którą przejeżdżamy 420 m i opuszczamy ją, by na łuku drogi wjechać na drogę prowadzącą do Kamionki Małej. Tutaj szlak się rozdziela na dwie alternatywne trasy.

Źródło i pełny opis: „Dwa zamczyska”: Zamek Lipowiec – Zamek Tęczyn

Trasa na Google Maps

Zobacz więcej