Zator

Zamek Potockich w Zatorze

Pierwotny zamek książęcy zbudowano tutaj po 1455 r. Obecny wygląd zamku to efekt prac przeprowadzonych w pierwszej połowie XIX wieku na zlecenie Anny z Tyszkiewiczów Potockiej-Wąsowiczowej. Zamek stał się romantyczną rezydencją o cechach neogotyku angielskiego. Zdewastowany w czasie II wojny światowej, później odrestaurowany, był m.in. siedzibą Rybackiego Zakładu Doświadczalnego.

W 2015 roku zamek w Zatorze wrócił do spadkobierców Adama Potockiego, ostatniego przedwojennego właściciela majątku. Zbudowany na wysokim brzegu Skawy zamek otoczony jest ogrodem krajobrazowym. Obecny stan zamku i ogrodu wymaga daleko idącej renowacji. Zamek nie jest udostępniony do publicznego zwiedzania. Zwiedzenie zamku było możliwe przez dwa dni w ramach XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Muzyka: You Tube Audio Library (Audionautix, Chopin, Wahneta Meixsell, Kevin MacLeod).

Źródło: www.youtube.com

Zdjęcie fot. Jerzy Strzelecki Wikipedia

Zobacz więcej

Kopiec Grunwald (Grunwaldzki)

Zator – Podolsze – Smolice – Palczowice – Zator

Kopiec Grunwald – trasa atrakcyjna widokowo i urozmaicona topograficznie – od terenów rolniczych poprzez most na rzece Skawie, powyrobiskowe zbiorniki wodne, wieś Smolice docieramy do historycznego miejsca tj. Kopca Grunwaldzkiego w Rabusiowicach (usypany przez mieszkańców w 500 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem). Kopiec zlokalizowany jest w miejscu dziewiczym przyrodniczo w sąsiedztwie dużego kompleksu stawów rybackich. Jadąc dalej zwiedzamy dziewiętnastowieczny drewniany kościółek w Palczowicach i wracamy do miejsca startu.

Źródło i więcej informacji: www.zator.pl

Zobacz trasę na Google Maps

Zobacz więcej

Trasa Widokowa

Zator – Laskowa – Bachowice – Grodzisko – Laskowa – Trzebieńczyce – Zator

Trasa Widokowa – to wymagająca i zarazem wyjątkowa trasa, na której zobaczysz przede wszystkim panoramę Gminy Zator z kompleksami stawów rybnych w Laskowej (ok. 100 stawów), a także wąwozy lessowe w Laskowej oraz Schronisko Młodzieżowe i Jaz na rzece Skawie. Trasa biegnie przez miejscowości Laskowa, Grodzisko i Trzebieńczyce po wschodniej części Gminy Zator przez piękną okolicę o dużych walorach krajoznawczych.

Źródło i więcej informacji: www.zator.pl

Zobacz więcej

Trasa Zielona

Zator – Trzebieńczyce – Rudze – Bugaj – Zator

Trasa zielona – trasa ta charakteryzuje się typowym dla regionu Doliny Karpia malowniczym krajobrazem wśród zbiorników wodnych (Piastowski, Szczupak, Tęczak) oraz wśród dwóch zatorskich kompleksów stawów: w Rudzach i na Bugaju. To trasa łatwa i przyjemna. Szlak prowadzi w jej początkowym etapie polnymi drogami wzdłuż sitowia i zarośli wierzbowych, drugi etap wiedzie drogą asfaltową poprzez Młyn Rudzki i Dwór Młynarza, stawy rybne i z powrotem do centrum miasta.

Źródło i więcej informacji: www.zator.pl

Zobacz więcej

Wąwozy w Dolinie

Zator – Laskowa – Grodzisko – Rudze – Trzebieńczyce – Zator

Wąwozy w Dolinie – trasa biegnie przez malownicze i cenne przyrodniczo wąwozy lessowe w Laskowej, obok Młodzieżowego Schroniska Szkolnego w Grodzisku i po pokonaniu jazu wodnego w Grodzisku oraz rzeki Wieprzówki prowadzi nas bogatym przyrodniczo nabrzeżem rzeki Skawy obok dużych i zarybionych zbiorników wodnych Tęczak i Szczupak. Następnie utwardzoną drogą gruntową oraz ścieżką leśną wyjeżdżamy na wprost parku jurajskiego „DinoZator-Land” i wracamy do miejsca startu.

Źródło i więcej informacji: www.zator.pl

Zobacz więcej

Serce Doliny

Zator – Laskowa – Trzebieńczyce – Grodzisko – Łowiczki – Przeręb – Podolsze – Zator

Serce Doliny jest trasą opasująca swoim przebiegiem całą Gminę Zator. Poczynając od centrum Zatora (zbiornik Piastowski u podnóża Pałacu Potockich) poprzez Palczowice (kościółek drewniany z XIX w.), dalej uroki nadrzecznej przyrody Laskowej i Trzebieńczyc, Jaz wodny na rzece Skawie w Grodzisku, kompleks stawów rybnych w Rudzach (młyny), spokojny i rolniczy krajobraz Łowiczek zobaczymy kolejno niepowtarzalną i unikatową florę i faunę Przerębu, aby ostatecznie pokonać malowniczy wjazd do Podolsza, raz jeszcze przekroczyć rzekę Skawę i powrócić na miejsce startu. Przemierzając Serce Doliny możemy podziwiać pełną gamę atrakcji przyrodniczych, kulturowych i sportowych jaką oferuje ta przepiękna okolica.

Źródło i więcej informacji: www.zator.pl

Zobacz więcej

Trasa Wiślana

WYCIECZKA po Wiślanej Trasie Rowerowej

Wypożyczalnia Rowerów Blue Bike w Zatorze zaprasza do skorzystania z propozycji wycieczki rowerowej po Wiślanej Trasie Rowerowej na odcinku: ”  Zator”- Oświęcim- Zator”
Zapraszamy do poznania jednej z licznych tras rowerowych usytuowanych w rejonie Doliny Karpia! Trasa łatwa i bardzo bezpieczna, gdyż stworzona tylko dla rowerzystów!

Oto jak całą Trasę Wiślaną podsumowuje na swojej stronie malisz.eu: „Trasa jest łatwa, 80 km można pokonać „prawie spacerowo” w 4 godziny jazdy. Z czystym sumieniem polecam ją wszystkim, nawet zaczynającym swoją przygodę z rowerem. […]

Nie licząc kilku krótkich odcinków szutrowych oraz kilku kilometrów dróg lokalnych z marną nawierzchnią asfaltową droga nadaje się do przejechania rowerem szosowym, bardzo chętnie się na to szarpnę przy kolejnej okazji.”

Źródło informacji i pełny opis: malisz.eu

Zobacz więcej